Stok Enerji, Tüketici Elektroniğinde Büyüyor - Stok Enerji | Enerji Depolama Sistemleri


Stok Enerji, Tüketici Elektroniğinde Büyüyor

 • 19-02-2016

  İş uygulamalarına yönelik enerji depolama çözümleri sunan Stok Enerji, 2015'te tüketici elektroniği alanına güçlü bir giriş yaptı ve 2016'da pazardaki payını arttırmayı hedefliyor. Firmanın, Yazılım & Elektronik Sistemler Pazarlama Müdürü Ahmet Furkan Ekinci ile Stok Enerjinin planları üzerine konuştuk...

  Stok Enerji'yi tanıyabilir miyiz?
  Stok Enerji, Tente Global'ın bir grup şirketidir. Enerji depolama sistemleri, bataryalar, Li-İon bazlı ürünler üzerine çalışma yapan bir şirkettir. Resmi olarak 2014 yılında faaliyete başlamıştır. Fakat bunun öncesinde Mobit Bilişim A.Ş. bünyesinde bir geliştirme birimi olarak faaliyete başladık. Özellikle telsiz bataryaları ve el terminalleri üzerine üretim ve geliştirme çalışmalarıyla başladık.

  Sunduğunuz çözümler nedir?
  Biz 2015 yılına kadar özellikle iş uygulamalarına yönelik çözümler üretiyorduk. Tüketici elektroniği alanına 2015 yılında girdik. İş uygulamalarından bahsedecek olursak özellikle el terminalleri ve mobil cihaz adını verdiğimiz, sahada faturalama yapan ya da herhangi bir veri toplayan cihazların bataryalarını geliştiriyorduk. Bununla birlikte telsizler için bataryalar gelişmeye başladık. Kamu kurumları için adetli ürünler geliştirdik. 2015 yılından itibaren de özellikle tüketici elektroniği alanında, örneğin, elektrikli bisiklet, notebook ve telefonlar taşınabilir şarj cihazı, powerbank, matkap bataryaları, elektrikli araçlar için hem projelerimiz hem de üretimlerimiz oldu ve devam ediyor.

  Stok Enerji'nin ürünleri piyasada yeni yeni görünmeye başlandı. Stok enerjinin ürünleri rakiplerinden nasıl ayrılıyor?
  Bizim için en büyük farklılık olarak güven diyebiliriz. Çünkü ürünlerimizi tamamen Türk mühendisler tasarlıyor ve burada üretiyoruz. Güçlü bir Ar-Ge tarafımız var. Elektrik tarafımız oldukça başarılı. Burada önemli olan pil. Kimden ne alacağımızı çok iyi biliyoruz. Doğrudan üreticilerle çalışıyoruz. Global olarak örneğin Panasonic bizim bir numaralı tedarikçimiz. Bölgede de üretici partneriz. Bu açıdan müşterilerimize güven sunuyoruz, rakipsiz olduğumuza da inanıyoruz.

  Peki bu ürünlerin Türkiye'deki pazar payı nedir, Stok Enerji pazarın neresinde?
  Bu pazar yeni gelişen bir pazar. Bizim geliştirdiğimiz birçok alan var. Burada da Stok Enerji pazar payı olarak tek üretici olarak büyük paya sahip. Bizim dışımızda sadece ithalatçılar var.

  Stok Enerji'nin gelecek planları arasında neler var?
  Özellikle restoran ve kafe uygulamaları için powerbank ve çoklu şarj cihazı çalışmalarımız var, bunları yakında pazara sunmuş olacağız. Cep telefonu bataryası için önümüzdeki üç ay içinde üretime geçeceğiz. Deneme üretimlerimiz oldu, oldukça başarılı sonuçlar aldık. Bununla birlikte halihazırda devam etmekte olan elektrikli araç projelerimiz var, elektrikli bisiklet bataryası konusunda hem üretimimiz devam ediyor hem de yeni ürünler geliştiriyoruz. Muhtemelen sezonda da yeni ürünleri görebileceğiz. Onun dışında devam eden el terminali, mobil cihazlar ve ödeme kaydedici cihazların bataryalarını geliştirme çalışmalarımız devam ediyor.  Kaynak: http://www.stokenerji.com.tr/haberler